Модел на Сончевиот систем свои раце

Автор: | 2018/08/23

Сончевиот систем со свои раце

Пред почетокот на производството на изгледот на Сончевиот систем, проверете ја позицијата на планетите, учат нивните боја и големина. Во оваа статија ние ќе се погледне во тоа како да се направи визуелна помош на Сончевиот систем со свои раце.

Лесно да се сеќавам на името на планетата, постојат посебни zapominalka. На пример: Марија Метла Земјата Мел, Јуриј седеше Нора Spider - Меркур, Венера, Земја, Марс, Јупитер, Сатурн, Уран, Нептун Плутон.

Мапа на небото

Мапа на небото

Ќе ви треба: основа картон за изгледот, акрилна боја во црна, виолетова, сина и сребрена боја, четки, А4 листови хартија, брановидни хартија жолта и портокалова боја, ножици, лепило, гваш, вода, течен сапун, коктел цевка, бела школка јајца , јаже за бесење.

господар класа

 1. Бојата на картон база на црна акрилна боја распоред.
 2. Направете плескам од сина, црвена и сребрена боја акрилни бои.

  Сончевиот систем со свои раце
  Исцртување на орбитите на планетите со сребрена боја.
 3. Се направи на дискот на сонцето "Порамнување" - Намалување на палачинка хартија во мали парчиња, а потоа лепак нив во близина на едни со други, така што тие се издигнат.

  Сончевиот систем со свои раце
  Бојата гваш листови хартија во боја планети.
 4. Да се ​​направи кратери и шарени површината на некои планети, се става во сад гваш, вода и течен сапун. Земете коктел слама, издувам балони и ги пренесе на хартија.

  Сончевиот систем со свои раце
  Чекај, додека хартијата е сува, а потоа се намали од планетата.
 5. Лепак школки како мраз големите санти на Плутон.
 6. Лепак планета со цел да распоред.

  Сончевиот систем со свои раце
  Закачете јаже за суспендирање понатаму.

Sky Map е подготвен! Јас препорачувам да го гледате ова видео!

Сончевиот систем предиво

Сончевиот систем со свои раце

Ќе ви треба: хартија за цртање, сино мастило, црна и бела боја предиво (дебели линии) на различни бои, балони, вода, PVA лепак, ножици.

господар класа

 1. Бојата Whatman сина боја, почекајте да се исуши, а потоа се применува слој на црно.
 2. Направете бела боја плескам.
 3. Се меша, лепило со вода во сооднос од 1: 1.
 4. Место предиво во раствор на лепило и оставете 30 минути за добар импрегнација.

  Сончевиот систем со свои раце
  Надува балони.
 5. Заврши на предиво топки во хаотичен начин. Детална господар класа за тоа како да се направи со топката на предиво, се опишани тука.
 6. Висат на топки и ќе замине за неколку часа да се исуши.
 7. Затоплувањето топки, а потоа да ги отстраните.
 8. Лепак топки влакно на flipcharts.

Сончевиот систем предиво е подготвен!

Оригиналниот Сончевиот систем

Сончевиот систем со свои раце

Ќе ви треба: хартија да се создаде светот, цртање хартија картон, акрилна боја сина, жолта и сребрена боја, жолта картон, ножици, лепак пиштол, Божиќ украси, лепак пиштол.

Сончевиот систем со свои раце

 1. Whatman боја сина боја, а кога е суво, отсечени круг.
 2. Направете топката надвор од папие-маше, а потоа боја на жолта боја.
 3. Исцртување на орбитите на планетите.
 4. Исечете круг во центарот на еден мал син круг.

  Сончевиот систем со свои раце
  Исечете ги на сончеви зраци и лепак нив.
 5. Се држи на Божиќ украси како планети.

  Сончевиот систем со свои раце
  Исечете неколку звезди, а потоа да ги залепиш.

 6. Сончевиот систем со свои раце
  Прикачи сад папие-маше во центарот круг.

Оригиналниот Сончевиот систем е подготвен! Предноста на овие артефакти е дека тоа може да се ротира како whirligig. Идејата на уште еден прекрасен занаети покажува во ова видео!

Тоа ќе биде интересно:   Што може да се каже училишната библиотека

Планета на Сончевиот систем

Сончевиот систем со свои раце

Ќе ви треба: 8 балони, весници, картон, хартија, вода, скроб, акрилни бои, четки, буквар, боја, ножици, сунѓер, игла.

господар класа

 1. Надува балоните на планетарно ниво.
 2. Направете паста на овој начин: 3 лажици скроб, се меша со половина чаша ладна вода. Додадете 2 чаши зовриена вода, се меша темелно и почекајте да се излади.

  Сончевиот систем со свои раце
 3. Подгответе весникот ленти, а потоа да се натопи во паста и obkleyte слој 3 секоја топка на принципот на папие-маше, се сеќавам дека секој слој пред нанесување на следниот мора да биде сува.
 4. Кога сите три слоеви на хартија се исуши, топки пирс игла, внимателно да ги отстрани, и ја запечати отвори ленти од хартија.

  Сончевиот систем со свои раце
  Покривање на планетата буквар и ќе ви овозможи целосно да се исуши.
 5. Бојата на светот во неколку слоеви, со помош на сунѓер и да чекаат додека сосема сува.

  Сончевиот систем со свои раце
  Покривање на планетата лак.
 6. Направи круг од картон и лепак на Сатурн.

Планета во Сончевиот систем во папие-маше подготвени!

Подвижните модел на Сончевиот систем

Сончевиот систем со свои раце

Ќе ви треба: топчиња со дијаметар од пена - 12,7; 10.2; 7.6; 6.4; 5.1; 3.8; 3,2 cm (2 потребни за дијаметар топката 3.8; 3.2 cm) на состојба на пена 12,7 x 12,7 cm 1,3 cm дебелина (за Сатурн прстен), акрилни, портокалова, црвена, жолта, зелена, сина, светло сина, тиркизна, црна и бела боја, лепак, дрвен стап со должина од 76 см за монтажа на планети, транспарентни риболов линија, сад, една лажичка, ножици, канцелариски материјал нож, четка, вода, дрвени стапови.

 1. Приклучок во секоја топка за стап на средината на теренот.
 2. Место на топки во оваа цел - 12,7; 3.2; 3.8; 3.8; 3.2; 10.2; 7.6; 6.4; 5.1 cm.

  Сончевиот систем со свои раце
 3. Намалување на прстенот на Сатурн на овој начин: Земете лист пена и кругот сад молив, а потоа повлечете внатрешен прстен и се сечат канцелариски нож.

  Сончевиот систем со свои раце
  Се изедначи на рабовите на прстени со лажичка.
 4. Бојата на дрвена прачка со црна боја.

  Сончевиот систем со свои раце
  Бојата на светот и ги стави во тегла да се исуши.

 5. Сончевиот систем со свои раце
  Примени лепак на работ на прстен и се облекуваат на Сатурн.
 6. Намалување на навој за секој различен дијаметар на планетата и на крајот на секоја врзуваат на јазол.

  Сончевиот систем со свои раце
  Отстранете ја skewers со планети и се држи пакет во дупката на skewers.

 7. Сончевиот систем со свои раце
  Прицврстете го конец со планетите на дрвена подлога.

мобилни модел на Сончевиот систем е подготвен! Ви препорачувам да ги видите фото галерија од идеите на Сончевиот систем, направени од страна на вашите раце!

Во редот на планетите

Ќе се јавите секој еден од нас:

Време - Меркур,

Две - Венера

Три - Земјата,

Четири - Марс.

Пет - Јупитер,

Шест - Сатурн

Седум - Уран,

Зад него - Нептун.

Тој доаѓа осмиот по ред.

И веќе, тогаш за него,

И деветтата планета

Под името Плутон.

Модел на Сончевиот систем: СВОИ РАЦЕ ЗА УЧИЛИШТА ОД ...

Не се очигледни грешки родители се плаќа за детето. Бесплатен тест за roditeleyyurkovskaya.com18 + Сокриј реклами
"Како да се подобри интелигенција". SkachatPoluchite тајна работата на вашиот ум за 8 минути од книгата научник бесплатно! Sheremetev.info18 + Скриј реклами
Бел слез бел слез со вашите раце! Погледнете како може да се направи marshmallows дома! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt реклами

Со цел да се учат на структурата на планетите и да се фрлам во мистериозниот свет на астрономијата, не мора да одат на планетариумот. Тоа не е тешко да се направи распоред на Сончевиот систем дома. За да го направите ова, само треба да бидете трпеливи и сите потребни материјали. За вршење на работата во исто време ја напушти минимално време и трошоци.

Распоред на Сончевиот систем со свои раце за училиште: што материјали може да се користи

Направете свој модел на Сончевиот систем не е тешко . Ова пробие е само на прв поглед тоа може да изгледа неверојатно комплициран. Всушност, сите неверојатно лесно. Тоа е само потребно да се одлучи што материјали ќе се користат во работата. Најчесто, на извршената работа од страна на овие материјали:

Тоа ќе биде интересно:   Како да се млечните жлезди дома за една недела

 • глина;
 • пена;
 • волна;
 • весник;
 • картон;
 • Хартија во боја;
 • ЦД-дискови.

Оваа листа би можеле да одат за долго време. Впрочем, ограничување имагинација не постои. Треба само да се замисли како тоа изгледа на крајот треба да се пробие и кога ќе стане јасно, што материјали ќе се бара во овој случај.

Распоред на Сончевиот систем со свои раце (видео)

Како да се направи модел на Сончевиот систем од пластелин

Со цел да се направи свој Сончевиот систем, најлесниот начин да ги користат глина. Резултатот е многу реален тродимензионален модел, производството на кои се не повеќе од еден час.

Распоред на Сончевиот систем: идејата за создавање на волумен занаети
Со цел да се направи свој Сончевиот систем, најлесниот начин да ги користат глина

напредок:

 1. Од портокал глина sculpt топката - добива на сонцето.
 2. Измешајте ги заедно материјалот на кафеава и портокалова цвеќиња и се тркалаат на помали дијаметар балон - се добива Меркур.
 3. Истото манипулација за да се произведе и со трета топка, само кафена глина за да додадете малку повеќе. Венера се врти.
 4. Со цел да се создаде земјата, навива сина топка и заврши тоа калдрма заедно од зелени материјал колбас. Зацапвам тоа малку во текот на парче.
 5. Со мешање на црна и црвена глина да се тркалаат Марс.
 6. Да sculpt Јупитер, се тркалаат на кафеава топка, и заврши таа околу неколку колбаси од полесни тежина.
 7. Со цел да се добие на Сатурн, целиот свет да формираат прстен.
 8. На сино-сива маса на Уран направи.
 9. Користење на сино материјал за производство на Нептун.

Сите планети нанижани на натпреварот и да го прикачите на сонце.

Галерија: изгледот на Сончевиот систем со вашите раце (25 слики)

Распределба на соларен систем од глина на картонски

Да се создаде три-димензионални модел, јасно покажувајќи системот единица сончевата енергија, само рака пластелин, картон и фломастери. Кога сите што ви треба во вашите раце, можете да почнете да на креативниот процес.

Распоред на Сончевиот систем: идејата за создавање на волумен занаети
Пластелин работа може да се врши на картон

напредок:

 1. Движете го топки од пластелин, изборот на соодветни бои за сите планети.
 2. Да се ​​закачите на сончевите зраци, прекинувањето на мали делови од цевки.
 3. Чувствував-Совет пенкало на парче картон да се подготви орбита и да се пријавите на местото каде што сите топки ќе бидат поставени во иднина.
 4. Место секоја планета во своето место.

Распоред на универзумот за деца со свои раце

Собери јасен распоред и може да биде од пена топки. Овој процес, иако досадни, но едноставен и зависност. Таквата работа е сосема можно да се изврши и со своите деца. Поради тоа, тие, најверојатно, ќе се сеќавам на изгледот на секоја од планетите.

Распоред на Сончевиот систем: идејата за создавање на волумен занаети
Собери јасен распоред и може да биде од пена топки

Што е потребно:

 • Стиропор топчиња со различни дијаметри;
 • пена лист;
 • слика;
 • прачка од дрво;
 • конец или монофиламент;
 • лепак;
 • кука;
 • нож;
 • ножици;
 • пареа конзерви;
 • лажичка;
 • дрвени стапчиња;
 • пластични чаши;
 • четка.

напредок:

 1. Во секоја топка пена држи дрвен стап.
 2. Намалување на Сатурн прстен на пена на состојба.
 3. Лажичка изедначи на рабовите на намалување на прстен.
 4. Држејќи балони стапче, сликам секој од нив во саканата боја.
 5. Чекај, додека бојата се суши, а потоа продолжи со изгледот на собранието.
 6. Соберат Сатурн прстен и подмачкува со лепак.
 7. Темата е да се намали во сегменти со различна должина и прикачете ги на секој сад.
 8. Стапчиња на планетите сега треба да се извлече.
 9. Вториот крај на секоја од нишките се поврзе со прачка.
Тоа ќе биде интересно:   Од она Д пантенол маст

Во ѕидот за да се утврди на јадицата и висат распоред.

Како сонце

Тоа не мора вообичаените материјали за изработка на сонцето на изгледот. Тоа ќе се направи папие-маше. Hack претвора обемот и неверојатно убава. За оние кои веќе се врши работа во оваа техника, создавање на сонцето ќе биде неверојатно лесно.

Што е потребно:

 • А балон;
 • стари весници;
 • картон;
 • хартија;
 • вода;
 • скроб;
 • слика;
 • прајмер?
 • четка;
 • сунѓер;
 • ножици;
 • лак.

напредок:

Не се очигледни грешки родители се плаќа за детето. Бесплатен тест за roditeleyyurkovskaya.com18 + Сокриј реклами

 1. Надува балон.
 2. Мешање на вода со скроб паста подготвени.
 3. Весниците се сече ленти на било која должина и ширина.
 4. Секоја лента е натопена во паста и ставете да балон. Сите треба да имаат најмалку три слоеви на весникот.
 5. Дупките околу опашката топката мора да се остави отворена.
 6. По формирањето на секој слој, да се даде малку време да се исуши на работното парче.
 7. По паста е веќе добро прифатено, и бербата пресуши, топката мора внимателно да го прободе со игла во близина на опашката.
 8. Воздухот од топката капка полека, и отвор кој е формиран, веднаш се печат на хартија.
 9. Покривање на идните Сонцето буквар, површината е целосно мазни.
 10. Дозволете тоа време да се исуши.
 11. Примени се да добиете топка боја. Слоеви мора да биде повеќе.
 12. Да се ​​даде потребната текстура со сунѓер.

По сушење на производот уште повеќе го капакот и лакови. Поради ова, тоа ќе стане атрактивна сјаен изглед.

На планетата Марс со свои раце

Овој распоред може да не само што ги красат расадник, но, исто така, се гордееме на место на училиште шоу. Што го прави едноставен сепак, но сепак има свои карактеристики. Само ако сите правила ќе бидат во можност да се создаде таков необичен дизајн.

Што е потребно:

 • лепак;
 • светот;
 • кит;
 • хартија;
 • лак;
 • слика;
 • четка.

Распоред на Сончевиот систем: идејата за создавање на волумен занаети
Само ако сите правила ќе бидат во можност да се создаде таков необичен дизајн

напредок:

 1. Отстранување на светот од базата и да ги отстраните картичката залепена на него.
 2. Подгответе каша. За оваа солза листови хартија за да ги впие во вода и потоа се меша со фрагменти од лепило и кит.
 3. Спроведување на пулпа подготвени во текот на целата површина на поранешниот свет.
 4. Во текот на денот, не допирајте на работното парче, така што тоа целосно да се исуши.
 5. Да се ​​формира кратери.
 6. Се нанесува на бојата на предобликот база слој.
 7. По сушење на мастилото се нанесува на производот на друг слој.
 8. Одберете повторно кратери.
 9. Марс покриваат лак, најмалку два слоја.

Сончевиот систем модел: се пробие во градинка (видео)

Креирање на изгледот на Сончевиот систем - еден од повеќето забавно и наградува креативен процес. Варијации на таков занает, постојат многу, но не веднаш да застане на повеќето едноставно. Впрочем, ако платена работа малку повеќе време и напор, како и резултатите од работата ќе биде многу подобро. И уживајте во процесот на создавање на овој дизајн ќе добиете најмногу. Дури и невозможно да се замисли што би можело да биде повеќе интересен отколку да се создаде свој универзум.

Модел на Сончевиот систем свои раце - YouTube

Уште една интересна опција за просторот занаети предмети.

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *