Лекови за лекување на хепатитис Ц од Индија

Автор: | 2018/08/23

Хепатит Ц е воспаление на црниот дроб предизвикани од страна на одредена инфекција. До денес, акутен хепатитис станува хроничен, во 75% од случаите. Руската носители на вирусот е околу 3% од населението (околу 4 милиони евра. People). Ако не почнат да се третираат болести во време, пациентот може да се развиваат цироза. Покрај тоа, статистиките покажуваат дека во 25% од случаите болеста се развива во рак на црниот дроб. Но, за среќа, оваа болест е целосно да се излечи.

Постои високо ефективни индиска медицина за хепатитис Ц. Првично, на дрога беше достапен само во Америка и некои европски земји, но со текот на времето на фармацевтската компанија САД Галад науки има направено отстапки за Владата на Индија и потпиша договор со договор за лиценца на нивната компанија според кој Индија беше дозволено да се произведуваат и продаваат високо ефективен лек за хепатит Ц. Така, тоа е можно да се намали конечната цена на лекот десетици пати во споредба со оригиналната цена.

Индискиот генерички хепатитис Ц.

Кога станува збор за оригинални лекови, треба да се забележи дека Галад науки компанија доволно брзо го тестираше лек против хепатитис Ц - Sovaldi. Овој објект е одобрен од ФДА. Овој препарат содржи 84 таблети. Во текот на третманот е 12 недели. Но, за разлика од оваа дрога, пациентот треба да се рибавирин или рибавирин + интерферон алфа. Како резултат на тоа, третман чини пациентот речиси 150 илјади долари. Во Индија, може да се купи лек за хепатит Ц е многу поевтино.

Големиот пробив медицина направени во 2013 година. Луѓето станаа достапни високо-квалитетни лекови за хепатит Ц, кои имаат директно влијание на вирусна инфекција, целосно чистење на организмот. Но, за жал, во нашето време, не секој може да си дозволи таков скап третман. Тоа е причината зошто на Индискиот фармацевтска компанија се занимава со развој на генерички лекови, кои исто така имаат позитивно влијание врз човековото тело.

Денес, меѓу брзиот Хепатит од Индија можете да најдете многу уникатна. Но, повеќето ефективни се следниве опции:

1) sofosbuvir . Цената на оваа дрога е во просек од 400 $. Пред да се појави на пазарот, овој производ има положено многу тестови. Долга процедура потврди дека тоа одговара на максимум аналог.

2) Harvoni . Генерика оваа дрога се продава под името ЛП Hepsinat (Hepcinat ЛП), Ledifos (Ledifos), Heptsvir-L (Hepcivir) и други. Овие средства се првенствено се користи за лекување на жителите на земјите од Третиот свет, каде што слабо развиена медицината, и поголемиот дел од лековите се недостапни.

3) Daklinza . Оваа дрога е објавен во 2015 година. Тоа е тестиран како резултат на која беше потврдено дека уредот е високо ефикасен во борбата против хепатит Ц (90% од пациентите биле излекувани од хепатитис).

Индиски лекови против хепатитис Ц да помогне во борбата против оваа болест на високо ниво. На пример, генерички Daklatasvir блокови во репликација на вирусот пациентот, спречувајќи ја од слободно да се распространува во крвта. Покрај тоа, многу медицински студии потврдија дека лекот предизвикува упорни антивирусно дејство. Но, не заборавајте дека треба да се користи во комбинација со други лекови - sofosbuvir.

Daklatasvira Цената се движи 250-1250 долари. Сето тоа зависи од бројот на таблети по пакет. Ако ги споредиме оваа цена со цената на оригиналот, а вториот ќе чини околу 90% поскапи. Па купи Хепатитис во Индија денес може речиси сите. Но, не заборавајте дека бројот на таблети кои се неопходни за третман на пациенти кои зависат од следниве фактори:

 • фаза на цироза на црниот дроб или фиброза;
 • генотипот на хепатитис;
 • присуство на болести како што се ХИВ или СИДА.

Како да се купи индиската генерички лекови за хепатит Ц

1) поставување на прашања за тоа што лекување на хепатитис Ц, треба да го прочитате инструкциите внимателно за тоа како да се избере вистинскиот лек. За успешна купување е потребно да се придржуваат кон следниве правила:

2) да купува лекови за хепатит Ц, само во аптеки, кои имаат посебни лиценци за продажба на дрога, во спротивно ризикувате да се купи со лош квалитет стока. Купување лекови онлајн продавница, ве молиме контактирајте со продавачот и да се провери сите детали на редот и испорака. Никакво зло, исто така, ќе се запознаат со оние кои веќе купиле лекот.

3) Најди ги сите информации и да учат сите информации за лековите што ви се случува да се купи, консултирајте се со вашиот лекар.

4) Да обрнат внимание при купување лекови на земјата на потекло. Таа мора да има специјална дозвола да го продаде. Патем, Индија е една од ретките земји кои имаат склучено договори со американски компании.

5) При купувањето внимание производ внимание на неговата амбалажа, внимателно прочитајте ги инструкциите. Не треба да има не само опис на третман на хепатитис Ц на овој начин, но со оглед на сите потребни информации за земјата на потекло лекови.

Ако цел на оваа алатка преку интернет и ги видите сите информации во врска со сајтот и онлајн продавница. Вториот треба да имаат посебен договор со индискиот фармацевтска компанија, се потврдува дека во продавницата продава автентични високо-квалитетни производи.

Исто така прочитајте ги коментарите за индискиот Хепатит стекнати во продавницата каде што ви се случува да ги ред, и да правилна одлука во врска со купување.

Третман на хепатитис Ц во Индија генерика (протеаза инхибитори РНК ...

-03.02.2017 goda.Amerikanskaya фармацевтска компанија AbbVie најави поднесување на ФДА (САД) и ЕМА (Европа), ново барање за регистрација на експериментални pangenotipnoy (сите генотипови) комбинација glekaprevir / pibrentasvir за третман на хроничен хепатитис Ц .ISTOCHNIK

-13.01.2017 година. Tenofir alafenamid ќе се користи за лекување на хепатитис Б. европските регулатори се регистрирани alafenamb дрога тенофовир (тенофовир alafenamide) за третман на пациенти со вирусен хепатитис Б. компанија Лекот Галад ќе хит на пазарот под трговското име Vemlidi (Vemlidy). Контрола агенција одобри употреба на новиот лек кај пациенти постари од 12 години, со тежина од најмалку 35 кг. Тенофовир alafenamid веќе има добиено одобрение за ставање во САД (ноември 2016 година) и во Јапонија (декември 2016 година). Ефикасноста и безбедноста на тенофовир alafenamida во терапија на хепатитис Б се покажа во клинички студии кај пациенти кои не биле третирани претходно се одржа. Во двата КИ се успешно да се постигне на примарни цели студија, која се состои во намалување на нивото на ХБВ ДНК до <29 IU / ml. ИЗВОР

-29.11.2016 година. AbbVie доби статус на пробив терапија за комбинации на лекови за лекување на ХЦВ. А глобалната biopharmaceutical компанија AbbVie најави дека на американското Министерство за администрација за храна и лекови (FDA) доби статус на пробив терапија експериментални pangenotipnoy комбинација glekaprevir (ABT-493) / pibrentasvir (ABT-530) (T / R) за третман на пациенти со хроничен хепатитис C (HCV) генотип 1, кој не одговори на претходна терапија со антивирусни директна акција (ПДП), вклучувајќи ги и терапија и NS5A инхибитор (или) инхибитор на протеаза. Статус пробив терапија се заснова на позитивните резултати од клиничкото испитување Фаза II MAGELLAN-1 компанијата AbbVie. Според ФДУ прописи, статусот на терапијата пробив е дизајниран за да се забрза развојот и преглед на лекови за лекување на сериозни или опасни по живот болести 1 . «AbbVie има за цел да се подобри квалитетот на грижа за пациентите со хроничен хепатит Ц, како и да се исполнат сегашните потреби на луѓето кои живеат со хроничен хепатит Ц, - вели Мајкл Северино, Д-р, извршен потпретседател за истражување и развој, главен научен директор на AbbVie. - Статус пробив терапија се предвидени од страна на FDA, е важен чекор за да се донесе на пазарот нашата комбинација pangenotipnoy, ние исто така се истражуваат како можен начин за лечење на вирусот за 8 недели, за повеќето пациенти ". ИЗВОР

-26.11.2016 година. ВНИМАНИЕ !!! НЕ купува лекови на Интернет и од странец за вас луѓе. Добавувачи во Индија се притворени фалсификувани лекови!

Според полицијата, три телефонски центар, кој се наоѓа во индискиот град Мира патот (се наоѓа на 5 км од Мумбаи), добил наредби за лекови од Русија, САД и Велика Британија, а потоа да ги емитува на подземни фабрика, која се наоѓа во Њу Делхи, Sangli и Ludhiana. ИЗВОР.

-10.10.2016 година. Според up регистар "Центарот за експертиза и тестирање во здравство" на Република Белорусија, земјата регистриран прв генерички sofosbuvir - на антивирусни лекови за лекување на хепатитис Ц (ХЦВ). Трговско име на производ - "Gepasoft" датум на регистрација е наведено на веб-сајт - Септември 7, 2016. Барателот - странски производство и трговија унитарна претпријатие "Reb-Pharma", Република Белорусија, која е одговорна за пакување и контрола на квалитет (производител на готови дозирани форми - Глобална Napi Фармација, Египет).

-05.10.2016 година. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! Канцеларијата на САД Прехрамбената и Лекарската администрација на средствата САД (FDA) предупредени!

"Канцеларијата на САД Прехрамбената и Лекарската администрација на средствата САД (FDA) издаде предупредување дека употребата на одредени антивирални директна акција за третман на хепатит" Ц "може да доведе до активирање на хепатитис" Б ", која се пресели во минатото или има место во моментов. реактивирање на хепатитис "Б" може да доведе до сериозни проблеми со црниот дроб или смрт. Тој во моментов е непознато зошто се случува повторно вклучување. случаи на реактивирање биле пријавени во резултатите од клиничките студија, како пациенти со вирусен хепатитис "Б" беа исклучени од испитувања. " ИЗВОР.

Како што објавија порано BMS компанијата издаден патент базен лиценца daklatasvir дрога. Денес го објавуваме цената на генерички форма на лек кој е произведен daklatasvir Индискиот фармацевтски компании. Цена за тегла од 28 таблети. Информациите се обезбедени од страна на нашите колеги од организациите во Индија на APN + и TreatAsia :

DAKLATASVIR:

Игумен Индија Рибар "DALSICLEAR" $ 92 *

CIPLA ДОО "HEPCDAC" $ 108 *

Хетеро LABS Рибар "DACLAHEP" $ 92 *

Тоа ќе биде интересно:   Како рози се изолирани за зимата во средината шумата

Mylan ДОО "MYDACLA 60" $ 92 *

NATCO ДОО "NATDAC" $ 92 *

ZUDUS ДОО "DACIHEP" $ 92 *

Фарма на СОНЦЕТО "DACLAFAB" $ 92 *

* Цената на лекот банки, ukkazannaya на etketke. Daklatasvir цена на 30 јануари 2016 година.

Ве молиме имајте во предвид дека цените може да се разликуваат во зависност од она што извор се користи и каде и да сте.

Оваа листа се објавува со цел да помогне во намалување на трошоците за лекови и да се зголеми нивната достапност. Во моментов, генерички аналоген daklatasvira уште не влезе на пазарот во доза од 30 mg, генерички производители се фокусираа на ослободување на лекот во доза од 60 mg.

Според компанијата обновува "GILEAD" на 2015/04/08 година. Компанијата "GILEAD" издаде неексклузивна лиценца за 12 + 1 за фармацевтски компании во Индија, кои имаат право да произведуваат и продаваат на територијата на 101 сиромашните и земјите во развој:

За предложените цена од $ 300 по шише:

1.sofosbuvir - оригиналното име на лекот SOVALDI (GILEAD) *

За предложените цена од $ 400 по шише:

2.sofosbuvir / ledipasvir - оригиналното име на лекот HARVONI (GILEAD)

Подолу ќе ви обезбеди список на индиски фармацевтски компании се лиценцирани и правото за издавање на лиценца и генерички лекови sofosbuvir sofosbuvir / ledipasvir. Информациите се обезбедени од страна на нашите колеги од организациите во Индија на APN + и TreatAsia :

Sofosbuvir / LEDIPASVIR / цена на 26 април, 2016 година:

Игумен Индија Рибар "LEDVCLEAR" $ 384 за 28 таблети;

Biocon ДОО "CIMIVIR L" $ 384 за 28 таблети;

CIPLA ДОО "HEPCVIR-L" $ 384 за 28 таблети;

ОК Dr.Reddy "RESOF-Л" $ 384 за 28 таблети;

Хетеро LABS Рибар "LEDIFOS" $ 384 за 28 таблети;

Mylan ДОО "MYHEP LVIR" $ 384 за 28 таблети;

NATCO ДОО "HEPCINAT ЛП" $ 384 за 28 таблети;

ZUDUS ДОО "LEDIHEP" $ 384 за 28 таблети;

SAN Фарма "SOFAB ЛП" $ 384 за 28 таблети.

sofosbuvir:

Ltd Biocon " CIMIVIR" $ 307 за 28 таблети ;

Heptiza Ltd Zydus " SOVIHEP " $ 306 за 28 таблети ;

Dr.Reddy "лаборатории Ltd е RESOF" $ 308 за 28 таблети ;

Индија Рибар игумен "VIROCLEAR" $ 323 за 28 таблети;

Pf Ltd Emcure "SPEGRA" $ 303 за 28 таблети ;

Ltd Cipla " HEPCVIR " $ 306 за 28 таблети ;

Лаборатории ООД хетеро " SOFOVIR" $ 299 за 28 таблети ;

Фарма ООД Natco " HEPCINAT " $ 306 за 28 таблети ;

Лабораториите ООД Ranbaxy " SOFAB" $ 306 ($ 154) за 28 таблети ;

Лабораториите ООД Mylan "MYHEP" $ 306 и "SOVALDI" $ 305 по 28 таблети ;

Arcolab Ltd чекори "VIRSO" $ 306 за 28 таблети .

Ауробиндо Фарма ООД;

Laurus Labs Ltd;

Sequent Научни Ltd;

Неколку кратки коментари:

"Галад" Компанијата продава оригиналниот "Sovaldi" Индија има речиси иста цена како генерички, но строго наметнува правила antidiversionnoy програми за "Sovaldi" третман со лекови. За време на третманот, пациентот треба да биде задолжително да се обезбеди документација, вклучувајќи и податоци се потврдува престој (автентичност е темелно проверени), и банките "Sovaldi" сите, исто така, издаде една од рака.

Покрај тоа, компанијата "GILEAD" потпиша договор со локалните фармацевтски производители во Египет:

Магијата Фарма

Pharmed здравство

и Пакистан:

Ferozsons лаборатории ООД

за производство на генерички верзии на нашите производи за третман на хепатит Ц за дистрибуција во нивните земји. Според договорите, овие партнери може да произведе sofosbuvir, ledipasvir / sofosbuvir nolko за продажба во нивните земји.

Овие лекови не се регистрирани во Република Казахстан.

Цени за sofosbuvir / ledipasvir на 10 јануари, 2016 година.

Цени за sofosbuvir на 10 септември, 2015 година.

Ние нема да испраќате ажурирана листа на 101 земји, а камоли дека Република Казахстан во оваа листа не се вклучени.

Предупредување!

Во Казахстан, никој не го контролира квалитетот на сертификати и нерегистрирани лекови, не се провери нивната усогласеност со имиња, и не се оцени вистинската содржина на активни состојки во овие подготовки. Соодветно на тоа, ниту еден од регулаторните тела на Република Казахстан и медицинскиот персонал не сме одговорни за она што го добивате на некој од продавачите или нивните брокери на интернет, а не само со тоа што зборува за нив во лице. Во случај на одлука за купување на такви лекови од секаква одговорност за последиците почива исклучиво со вас.

-22.09.2016 година. Европската асоцијација за проучување на проблемите на црниот дроб (EASL) воведе во своите препораки за третман на вирусен хепатит "C" (HCV2016) од суштинско значење мутации и двете. Препораки од целосно повлечена лекови, како што се пегилиран интерферон алфа-2а / b.

-28.07.2016 година. Доаѓаат на пазарот на Царинската унија и за атомска енергија ќе генерички лекови за третман на социјално значајни болести на вирусен хепатит "Ц" произведен во една од земјите учеснички во CU за атомска енергија. Во Република Белорусија регистрирани имот, генерички, дрога prepatat sofosbuvir која ќе произведува белоруски-холандската заедничко вложување друштво со ограничена одговорност Обработливо земјиште (обработливо земјиште JV ДОО), Република Белорусија.

-28.06.2016 година. ФДА (САД) го одобри лекот компанија Галад науки, Inc "Epclusa" (sofosbuvir / velpatasvir) за третман на сите генотипови на хроничен хепатитис Б хепатитис "Ц" во возрасни. Лек «Epclusa првиот и само усна, пан-генотипските режим прием на дрога со една таблета за третман на возрасни со хроничен хепатитис" C "1-6 генотипови. Лек «Epclusa», исто така, е одобрен за лекување на пациенти со генотип 2 и 3, без рибавирин. Лек «Epclusa», исто така, е одобрен од цироза на црниот дроб, вклучувајќи пациенти без или со компензирана цироза на црниот дроб (Child-Pugh A), или во комбинација со рибавирин кај пациенти со декомпензирана цироза на црниот дроб (Child-Pugh B или C). Stoiomst 12 недела за време на третманот е $ 74.760.

-26.05.2016 година. Европската агенција за лекови (ЕМА) донесе позитивна одлука да даде препорака за доделување на одобрението за ставање на лекот lekarstvennoy «Epclusa», за третман на хроничен хепатитис "Ц" во возрасни. Производителот Галад науки Меѓународниот ООД «Epclusa» е фиксна комбинација на две protivoviruksnyh kompanentov директна акција и sofosbuvir velpatasvir. На дрога е ефективен против сите шест генотипови на хепатитис "C". На дрога ќе бидат ослободени во форма на филм-обложени таблети (содржи 400 mg и 100 mg sofosbuvir velpatasvira). Предноста на «Epclusa» дрога е многу висока ефикасност против сите шест генотипови на ХЦВ, вклучувајќи ги и пациентите со декомпензирана цироза на црниот дроб. Најчестите несакани ефекти се замор, главоболка и гадење. Конечната одлука за одобрување на Европската комисија ќе ги преземат на дрога. ИЗВОР.

-28.03.2016 година. Sofosbuvir регистрирани во Русија. Според претставништвото на "Галад" во Русија, на Министерството за здравство, одговорен за испитување на лекови, одлучи да го одобри регистрација на лек за третман на хепатит Ц sofosbuvir. Информации за цената по која на дрога ќе бидат достапни во Руската Федерација, во моментот. Sofosbuvir (Engl sofosbuvir.) - аналоген нуклеотид се користи во комбинација со други лекови за третман на хепатит Ц. На дрога е одобрен за медицинска употреба во САД во декември 2013 година. На крајот на ноември 2013 година, исто така, се препорачува за регистрација во Европската унија од страна на Европскиот комитет за медицински производи за хумана употреба. Лекот се вклучени во листата на СЗО на есенцијални лекови. ИЗВОР.

-28.03.2016 година. Клинички испитуваниот лек против хепатитис Б продолжува во втората фаза.

Биотехнологијата компанија на Максвел Биотек група, со седиште биомедицински технологија кластер Фондацијата "Сколково" на "Gepatera", вклучени во клиничкото испитување на иновативни лекови «Myrcludex Б» првиот пациент со хроничен хепатитис Б со делта агент. Денес, клинички истражувања протокол MYR 202, мултицентрична, отворена студија randomizirovannnoe спроведена за да се оцени ефикасноста и безбедноста на лекот «Myrcludex Б», со цел борба против хроничен вирусен хепатитис Б со делта агент. Студија се вклучени проценка на вирусниот товар, црниот дроб ензими и хистологија во три дози «Myrcludex B», и неговото одржување е предвидено во врска со употребата на тенофовир да го инхибираат репликација на вирусот на хепатитис Б V.Preparat Myrcludex има пептид природата и може да го блокира навлегувањето на вируси и хепатитис B D во здрави хепатоцитите (клетки на црниот дроб), со што се создава одредби за наплата на ткиво на црниот дроб и спречување на напредување и развој на компликации како што е цироза болест и n chonochno мобилен raka.Vtoraya фаза на студија вклучува зголемување на група на луѓе на кои е тестиран на дрога. Компанијата "Gepatera" планира сет на 120 пациенти пред крајот на 2016 година, во соработка со 19 медицински центри во 15 региони Rossii.ISTOChNIK

-28.01.2016 година. По приоритет преглед за ФДА (САД), компанијата беше одобрен од страна MSD дрога ZEPATIER ™ (elbasvir и grazoprevir) за третман на хроничен хепатитис Ц вирусот (ХЦВ) генотип 1 или 4, кај возрасни со или без рибавирин. режим на третман на една таблета на ден. Во рок од неколку клинички студии, лекот покажува висока стапка на постигнување на СВР во опсег од 94% до 97% проценти од пациентите инфицирани со HCV генотип 1 и 97% до 100% од оние кои се инфицирани со HCV генотип 4. Инсталираната трошоците на МСД 12-недела курс на лекување е $ 54.600. ИЗВОР

-24.11.2015 договор goda.Podpisano помеѓу патент базен и со BMS daklatasviru. Лекови патент базен го потпиша својот прв договор за препарати за лекување на хепатитис Ц (ХЦВ). Лиценца со BMS компанија daklatasviru, нови антивирусни лекови директна акција, која не обезбедува за плаќање на приходи од авторски права, им овозможи на производствени компании да ги продадат генеричка верзија на лекот (генерички) во 112 со низок и среден приход земји од страна на Светската банка, Република Казакстан од листата не е влезе. Овој договор ќе го направи daklatasvir било каде во светот за продажба во овие 112 земји. Исто така, на лиценцата предвидува дека производителите може да се развие еден вид на дрога во комбинација со други антивирусни да се создаде режими, кои се ефикасни против сите генотипови на хепатитис Ц. Компанијата BMS ќе се префрли производството на технологија и информации кои се неопходни за производство и регистрација на лекот. Daklatasvir инхибитор, NS5A, tableted производ од режим на прием еднаш дневно, во комбинација со sofosbuvir има висока лек по 12 недели од третманот дури и кај пациенти ко-инфицирани со ХИВ / ХЦВ. Последните податоци од клинички студии третата фаза покажуваат дека стапката на излекување кај пациенти со HCV генотип и зависи од стадиумот на црниот дроб, но може да достигне 100%. Претходно оваа година, Светската здравствена организација се вклучени daklatasvir меѓу другите антивирусни лекови за третман на хепатит Ц во својата листа на есенцијални лекови. Од регионот EECA во договорот вклучува Азербејџан, Грузија, Туркменистан и Узбекистан.

Тоа ќе биде интересно:   повлекува КАКО стомакот за време на менструацијата

-13.11.2015 goda.FDA (САД) го одобри индикации на медицинскиот препарат HARVONI (sofosbuvir / ledipasvir) komapanii GILEAD за лекување на хепатитис Ц. Употреба прошири и на пациенти со генотип 4, 5 и 6 пациенти ко-инфицирани со ХИВ како и Harvoni за употреба во комбинација со рибавирин за 12 недели за лекување искусни пациенти со генотип 1 со цироза на црниот дроб pecheni.ISTOChNIK

-30.10.2015 goda.Kompaniya «GILEAD» поднесено барање до Канцеларијата на САД Прехрамбената и Лекарската администрација на средствата САД (FDA) за регистрација на комбинација sofosbuvir / velpatasvir (sofosbuvir / velpatasvir), за третман на сите 6 генотипови на хепатит Ц. Доколку апликацијата е одобрен, првиот пан-генотипските лек за третман на хепатит Ц со режим за прием 1 таблета на ден. ИЗВОР

-28.10.2015 година. Првата лиценца генерички HARVONI се појави на пазарот. Natco Фарма Limited (Natco Фарма Limited) денес го објави издавањето на првиот лиценциран генерички комбинација ledipasvir + sofosbuvir во Непал, под трговското име Hepcinat ЛП . Ledipasvir (90 mg) + sofosbuvir (400 mg) - комбиниран препарат за лекување на хепатитис Ц, кои се продаваат од страна на Галад на светскиот пазар под трговската марка HARVONI ( HARVONI) . Оваа дрога е индициран за третман на хепатит Ц генотип 1 возрасните со режим за прием 1 1 таблета на ден. Според извештаите на трошоците за генерички preperata во Непал ќе биде околу $ 380 за една тегла (28 таблети) .Во 2015 Natco Фарма Limited има потпишано договор за не-ексклузивна лиценца со компанијата од Галад науки, Inc ., Во која има право да произведуваат и продаваат генерички верзии на лекови за третман на хроничен хепатит Ц, вклучувајќи генерика HARVONI, Индија и повеќе од сто земји во развој. ИЗВОР

-22.09.2015 goda.Kompaniya GILEAD презентирани резултатите од клиничките испитувања на нова терапија за хепатит Ц за сите генотипови.

Галад науки Меѓународни ги објави резултатите од четири клинички испитувања, во која ефикасност беше оценета комбинација sofosbuvir (sofosbuvir) и velpatasvira (velpatasvir) во третманот на ХЦВ прво на шесто место генотип. Во АСТРАЛ-1 тест, астрални-АСТРАЛ-2 и 3, кои prinyaloi дел 1035 12 недели и земање sofosbuvir velpatasvir. Учесниците АСТРАЛ-4, во зависност од групата подложен на екпериментална терапија со или без рибавирин. Примарната цел на КИ беше одржан виролошки одговор на крајот од 12 недели од третманот (SVR12). Според изрази податоци, 98% од пациентите (АСТРАЛ-1, 2 и АСТРАЛ-АСТРАЛ-3) одговориле на третманот и sofosbuvir velpatasvirom. продолжено виролошки одговор кај пациентите со генотип 1 и 3 (CI АСТРАЛ-4) беше соодветно 96% и 85%. Најчестите несакани ефекти се главоболка, замор и мачнина. Velpatasvir инхибитор е експериментална РНК полимераза NS5B. Комбинација sofosbuvir velpatasvira и доби статус на основните новиот лек (Пробивот на терапија) на администрацијата на Американската агенција за храна и лекови (FDA). ИЗВОР

-19.08.2015 goda.Registratsiya asunaprevira во Rossii.Preparat asunaprevir ( "Sunvepra"), компанија за производство на "Бристол-Myers Squibb" е регистриран во Русија. Инхибитор на NS3 / 4A протеаза е наменет за третман на хепатит Ц во комбинација со daklatasvirom, уште антивирусни лекови на директна акција на истата компанија, која, исто така, неодамна доби регистрација во Русија. Затоа, пациентите со хепатит Ц во Руската Федерација, ќе биде во можност да се добие уште полн tableted режим bezinterferonovuyu. Режим asunaprevir / daklatasvir беше одобрена во Јапонија за третман на хепатит Ц генотип 1

-17.08.2015 goda.V Русија регистриран новиот лек за лекување на хепатитис Ц "Daklinza" (daklatasvir) произведени од страна на "Bristol-Myers Squibb" во две дози - таблети, филм-обложена (30 mg и 60 mg). Daklatasvir - директна антивирусно дејство, кој се користи во комбинација со sofosbuvir за третман на сите HCV генотипови ефикасност - повеќе од 90% за пациенти со сите генотипови освен генотип 3 и пациенти со цироза на црниот дроб. Цената на 12-недела се разбира на daklatasvirom третман во Европа од мај 2015 година е околу 25 милиони евра.

-04.08.2015 година. Нов лек за третман на ХЦВ генотип 4 се регистрирани во САД. Компанијата EbbVi (AbbVie) објави дека ФДА ја одобри неговата нова формулација таблета Teknivi / ombitasvir, paritaprevir и ритонавир (за Technivie (ombitasvir, paritaprevir и ритонавир) во комбинација со рибавирин кај хроничен хепатит Ц 4 генотип кај возрасните без цироза . Teknivi лек за лекување на хепатитис Ц е сите орален режим bezinterferonovy која се применува еднаш на ден во комбинација доза дрога фиксни значи paritaprevir / ритонавир (150/100 mg), издадена Sovmen . Stno со ombitasvirom (25 mg) Лекот Teknivi за лекување на хепатитис Ц е донесена за време на оброк заедно со рибавирин, дозата зависи од телесната тежина Прочитајте исто така. Во САД одобри нов начин на лекување на хепатитис Ц од одобрување на компанијата EbbVi Teknivi лек за третман на хепатит Ц yavletsya важно достигнување што може да обезбеди пациенти со можност да се излечи, достигнувајќи стабилна виролошки одговор во кој 12 недели по третманот во крвта на пациентите не се дијагностицирани virus.ISTOChNIK.

-28.07.2015 година. Федералната служба за контрола на квалитетот на прехранбени производи, пијалоци и лекови објави дека го прифати барањето за регистрација на новиот лек "Grazoprevir / Ilbasvir" (100mg / 50mg) на МСД како иновативна терапевтски лек, се зема еднаш на ден, како една пилула комбиниран третман на возрасни пациенти со хроничен хепатит Ц (ХЦВ) генотип (GT) 1, 4 или 6. САД Федералната служба за контрола на квалитет на храна, пијалоци и лекови доделени запишам со приоритет на пријавата за регистрација на лекот "Grazoprevir / Ilbasvir" (100mg / 50mg), во согласност со Законот за наплата на надоместоци при аплицирање за разгледување на контрола на лекови и на САД Прехрамбената од 28 јануари 2016 година. "Приоритет на примената на лекот" Grazoprevir / Ilbasvir "САД Федералниот оддел за контрола на квалитет на храна, пијалоци и лекови покажува колку се потребни иновативни пристапи за третман на пациенти болни од хепатит Ц за многу пациенти кои страдаат од оваа болест", - рече д-р Рој Бејнс, постар заменик претседател на клиничкиот развој ", истражување, Inc Мерк лаборатории." Пријавата за нова дрога "Grazoprevir / Ilbasvir" (100mg / 50mg) со седиште во дел на податоците добиени од клиничкото испитување програмата C-EDGE, како и клиничките тестови C-сурфер и C-спасат. Податоците од овие испитувања беа претставени претходно на Меѓународната конференција за заболување на црниот дроб во 2015 година ™. Колективно, овие податоци е дозволено да се развие дрога режими "Grazoprevir / Ilbasvir" (100 mg / 50 mg) во комбинација со или без "Ribaverina" дадени повеќе генотипови (GT1, 4 и 6), вклучувајќи ги и пациентите кои претходно биле третирани со тоа, и кои страдаат од цироза или некои други клинички состојби (т.е. опортунистички инфекции, како што се ХИВ / хепатитис Ц, хронично бубрежно заболување на етапите, 4 и 5).

На подготовка "Grazoprevir / Ilbasvir"

"Grazoprevir / Ilbasvir" е експериментален производ на компанијата "Merck" (Merck е), една таблета се зема еднаш на ден, содржи комбинација на grazoprevira (NS3 / 4A инхибитор на протеаза) и Ilbasvirv (инхибитор на репликација комплекс NS5A). Во процесот на сеопфатна програма за клиничко испитување, "Мерк" друштво "Grazoprevir / Ilbasvir" otsenivetsya како повеќе генотипови на вирусот на хепатитис Ц, вклучувајќи ги и пациентите со комплицирани клиничка слика, како што е ко-инфекција од ХИВ / хепатитис вирус C, прогресивно заболување на бубрезите, наследни болести на циркулаторниот систем, цироза на црниот дроб и други услови се бара замена терапија со наркотични ефект. Во април 2015 година. САД Федералната служба за контрола на квалитет на храна, пијалоци и лекови доделени "Grazopreviru / Ilbasviru" статус иновативни терапевтски агенси за третирање на пациенти кои страдаат од хроничен хепатит C тип GT1 со последниот чекор на бубрежна болест која бара хемодијализа, а исто така на статусот на иновативни терапевтско средство за третман на пациенти кои страдаат од хроничен хепатитис C тип GT4. ИЗВОР.

-19.06.2015 година. Според Ројтерс, Државниот завод за интелектуална сопственост на Кина негира компанијата Gilead да додели патент во формуларот за пролек sofosbuvir дрога (трговско име Sovaldi), кој се користи за лекување на хепатитис Ц. Претходно, организацијата I-МАК (Иницијатива за лекови, пристап и знаење) поднесе протест против патент, тврдејќи дека недостигот на соодветна и инвентивни новина. Во Кина, на патент останува во сила во sofosbuvir супстанција, но претставници на I-МАК надевам дека тоа, исто така, ќе бидат откажани во догледно време.

-25.05.2015 година. Русија. Организацијата "подготвеност третман Коалицијата" заедно со фондацијата "Хумано акција", протестираа против руската патент издавање на скапи лекови за хепатит Ц произведени од страна на Галад науки Inc.Kak соопштение за медиумите "Коалиција подготвеност за лекување", "патент за sofosbuvir не ги исполнува критериумите за патентирање во согласност со руски законодавство ". Според Ројтерс, во знак на протест против постојните Галад патенти или патент апликации Sovaldi (sofosbuvir) служеа во пет земји - Русија, Аргентина, Бразил, Кина и Украина. организација на Американската непрофитна иницијатива за лекови, пристап и знаење (I-МАК), која ги обединува научници и адвокати, поддржан од страна на локалните активисти во поднесување приговори против патент на скапи лекови за хепатит Ц, произведени од страна на Галад науки Inc. ИЗВОР

-08.05.2015 goda.Vsemirnaya здравствена организација (СЗО), вклучувајќи ги и најновите лекови против хепатитис Ц во листата на есенцијални лекови, пренесува Ројтерс.

-02.05.2015 goda.Aktivizatsiya напори против патенти на виталните лекови, три групи на граѓанското општество во Индија работат на подобрување на пристапот до прифатлива лекови за третман на хепатит Ц (ХЦВ) да го оспори пријавата на патент Bristol-Myers Squibb (BMS) на дрога daklatasvir. ИЗВОР.

-01.05.2015 goda.Vikeyra Парк - нов начин bezinterferonovy е регистриран во Руската Федерација. Веб-страницата на Државниот регистар на лекови имаше рекорд на регистрација на нов режим bezinterferonovogo третман на вирусен хепатит Ц "Vikeyra Пак" компанија AbbVie. Режим вклучува три нови случувања на AbbVie компанијата: ombitasvir, paritaprevir, dasabuvir и фармакокинетските подобрувач ритонавир. Во неодамна ослободен од хепатитис Ц терапија EASL рачен режим активен е препорачливо за терапија на HCV генотип 1a во комбинација со рибавирин за 12 недели, како и за генотип 1b, но во вториот случај без рибавирин. Кај пациенти со компензирана цироза на црниот дроб (А-класа според Child-Pugh) Vikeyra Pak користи за да се генотип 1a во комбинација со рибавирин за 24 недели со генотип 1б - 12 недели во комбинација со рибавирин. Ombitasvir, paritaprevir, dasabuvir многу ефикасна во третманот на генотипот 1 HCV. Според III Фаза проучува PEARL II и III одржлив виролошки одговор во 12 недели на терапијата (SVR12) кај пациенти без било постигнато цироза во 96% од случаите со генотип 1a (во комбинација со рибавирин) и во 100% од пациентите со генотип 1б (варијанта терапија со рибавирин). Во случај на компензирана цироза СВР за генотип 1a беше 95% (со рибавирин), но во третманот на 24 недели, за генотип 1б SVR12 беше 99% (со рибавирин) .Rekomendovannaya Viekira Пак цена во САД е 83.319 долари текот на терапијата до 12 недели.

Тоа ќе биде интересно:   PCI контролер едноставен комуникациски Возачот на ШТО Е

-08.04.2015 година. Мерк: Нови ХЦВ комбинација покажаа висок степен на ефикасност во текот на клиничките испитувања.

Експериментална дрога grazoprevir / elbasvir, добиени од ФДА во 2013 година статусот godu "важен чекор", но ризикот од губење на својот својот пред 3 месеци во врска со воведување на други, повеќе финансиски прифатливи методи на лекување на заболување на црниот дроб, резултатите на II фаза клинички студии презентирани Merck & Co . Среда април 8, покажа дека најмалку 90% ефикасност. Инвеститорот вели: "Вол стрит журнал", има намера да се применуваат на ФДА за регистрација на комбинација за третман на пациенти со генотип 1 и 4 од овој вирус, во блиска иднина. Ние додаваме дека главен конкурент на Мерк на пазарот на лекови за хепатит Ц продолжува да Галад науки АД, која, според проценките на аналитичарите, само во изминатата година заработил повеќе од 12 милијарди $ во продажба од блокбастер "Sovaldi" и "Harvoni". ИЗВОР

-23.03.2015 година. Трошоци за третман на хепатит Ц дрога HARVONI / ledipasvir sofosbuvir +, со комбинација на првиот и ledipasvira sofosbuvir, С.А.Д. medstrakhovka ќе ги покрие. Обединетите здравство група (United здравство Group Inc), најголемата американска компанија да обезбеди здравствено осигурување на услуги, го избра HARVONI / ledipasvir + sofosbuvir компанија "GILEAD" како најпосакувана текот на лекови за третман на хепатит Ц. Овој лек е вклучен во списокот на комерцијални производи, трошоците за дека осигурителот ќе ги покрие во 2015 година. Подготовка HARVONI / ledipasvir + sofosbuvir претставува прва комбинација значи која вклучува ledipasvir NS5A инхибитор и нуклеозиден инхибитор на полимераза sofosbuvir, со изведува еднаш дневно за третман на возрасни со хроничен хепатитис Ц 1 генотип . Таквите листа на YunaytedHels група стапи во сила на 1 февруари 2015 година. Портпарол Тајлер Мејсон (Тајлер Mason), рече дека друштвото за осигурување, Велика Хит група е постојано да се грижи за своите клиенти да добијат ефективен третман, а цената на ова е рационален. ИЗВОР

-11.03.2015 година. Генерички компанија Incepta Фармацевтски производи лансиран во Бангладеш * Продажба sofosbuvir аналоген - скап лек за третман на хепатит Ц. Според Блумберг, цената на една таблета генерички е $ 10 ($ 900 за текот на 12-недела), додека цената на оригиналниот лек за една таблета достигне $ 1.000 (84 илјади. долари годишно).

Хепатит Ц од Индија - фондација ...

Сите прашања во врска со третманот на хепатитис Ц, можете да наведете слободните линија на Фондацијата

☎ 8-800-700-74-13

Тимур Islamov Хуманитарната фондација - тим на истомисленици комбиниран решение на општ проблем.

Контакт телефони:

☎ (8552) 59-74-13 Naberezhnye Chelny

☎ (8553) 40-74-13 Al'met'yevsk

Нашите sayt► //goo.gl/MTvqSc

Ние VK► //goo.gl/pXSJ6t

Претплатете се на нашиот kanal►http: //goo.gl/YnBuiG

Ги споделите со вашите пријатели, се стави на Huskies и коментар.

INDIAN производи хепатитис Ц, што третманот на хепатитис ...

Хронична форма на хепатитис Ц - комплекс вирусна болест која влијае на црниот дроб и предизвикува дефект на системот на органите за варење. Во медицинските кругови оваа болест беше чудно име - "нежни убиец", бидејќи болеста тече речиси асимптоматски. Многу пациенти често не се ни свесни дека тие се носители на овој вирус, кои постепено ги уништува клетките на црниот дроб, што резултира со акутни компликации.

Во поголемиот дел од случаи на хроничен хепатитис Ц во периодот од 6-12 месеци по инфекцијата, апсолутно не се манифестира. Особено за долго време, тоа е во латентна состојба кај возрасни со добар имунитет. Околу 80% од сите пациенти кои случајно се открие дека тие се болни со хронична форма на хепатитис Ц. Како по правило, станува јасно од резултатите на крв рутинската испорака за клинички анализа. Во 70% од случаите, ова е вирусна болест станува хроничен, се разбира.

Хепатит Ц кај сите вирусни болести кои се појавуваат во хронична форма на нејзината манифестација, е рангирана на прво место во светот меѓу болестите кои произведуваат повеќето сериозни компликации по здравјето на пациентот. На ефикасноста на третманот на болеста зависи од тоа колку брзо на пациентот да бараат квалификуван медицинска помош, и што лекови се користат за терапевтски ефект на вирусот. Исто така, неколку важни начин на живот кој го води лице кое страда од хепатитис Ц.

Подготовките од Хепатит Ц - Што се тие?

Целосно опоравување од хепатитис Ц денес е апсолутно реално. За ефикасна терапија користи нови лекови кои дејствуваат директно на РНК вирус клетки, инхибиција на нивната дејност и не се штетни биолошки агенс на процесот на фисија, окупаторската сите нови клетки на црниот дроб. Овие лекови се: sofosbuvir, Daklatasvir, Velpatasvir, Ledipasvir .

Во 2017 година, најголем дел од лекови за хепатит Ц е направен во Индија од страна на не-ексклузивна лиценца носителот на Галад. Поради ниската цена на производство на индиски лекови за хепатит Ц, повеќето пациенти може да се купи текот на закрепнување по прифатлива цена.

режим на дозирање на овие лекови е во секојдневна употреба внатре во една формулација капсула за време на јадење . Пожелно е дека тоа беше во утринските часови, а во исто време. Секој таблета содржи најмалку 400 mg на активната супстанција способни да го издржат HCV добивањето стапка и видот на лекот е определен исклучиво од страна на лекар со оглед на infektsionistom генотип дијагностицирана болест. Ефективноста на нивните фармаколошки ефекти се 2-3 пати повисока од онаа на слични производи и се приближува до 100%, и манифестација на негативни својства на пониските нивоа.

Мрежата може да се најдат многу позитивни повратни информации во врска со третманот на индиски лекови против хепатитис Б со . Треба да се напомене дека во пространоста на интернет, таму е една од ретките општествено значајни форуми на хепатитис наречен WWW.HCV.RU. Во овој форум, луѓето се подготвени да ги споделат информации за напредокот на третманот на индиски лекови . Форумот е независен извор на информации, каде што секој корисник има свое мислење и можност да се зборува.

Причини и симптоми на хроничен хепатитис Ц

Обемот на медицинска грижа е постојано се развива. Но, и покрај ова, лавовски на сите пациенти заразени со вирусот кога во посета на клиниките. Најчесто тоа се случува на приемот на забар или во сала за манипулација, каде што има директен контакт со крв на пациентот и медицински инструменти. Условите под кои можна инфекција со вирусот на хепатитис Ц се:

 1. Време на вметнување на игли во телото (разни видови на инјекција).
 2. Со поминување на постапките за прочистување на крвта вештачки бубрезите (хемодијализа).
 3. На забар за време на третманот или вадење заб.
 4. Во случај на трансфузија на крв, кога здрав човек случајно се става на биолошки болна мајка со хепатитис Ц.
 5. За време на сексуален однос со инфициран партнер без употреба на контрацептивни средства бариера.
 6. По еден жилет, четка за заби, козметички апарати.
 7. Во салоните на тетоважа и пирсинг, каде што не постои соодветна sanitization.
 8. Од една болна мајка на дете за време на бременоста.

Се разбира, ова не е исцрпна листа на извори на инфекција со оваа вирусна болест. Во овој случај ние ги презентираме само најчестите начин на добивање на инфекции од болни на здрави луѓе.

Во медицинската пракса имало случаи кога луѓето живееле до 15 години, со присуство на хронична форма на хепатит Ц, а не се ни свесни за тоа. Сепак, не сите може да се пофали како силен имунолошки систем и витален ресурс на клетките на црниот дроб. Во суштина, пациентите пријавите симптоми карактеристични за болеста има по 1-3 години по инфекцијата. Означени симптоми:

 1. Има чести настинки и вирусни инфекции.
 2. Алергија неопределена потекло.
 3. Интоксикација од непознато потекло.
 4. Хроничен замор и депресија.
 5. Главоболка.
 6. Функционални пореметувања на дигестивниот систем. Развива сиромашните толеранција на мрсна храна.
 7. Не апетитот. Гадење.
 8. Црниот дроб се зголемува во големина.
 9. Човекот е брзо губење на тежината.
 10. За долго време, температурата се одржува помеѓу 37 и 38 степени.

Во зависност од индивидуалните, пациентите можат да покажат други симптоми на присуство на вирусот на хепатитис Ц во крвта.

На траење на животот на пациентите со хепатит Ц

Меѓународните организации за борба против вирусни болести годишно се спроведе посебна статистичко истражување за појавата на ниво на хепатитис Ц .. Тоа беше утврдено дека во текот на секоја календарска година, хепатит Ц инфицира околу 500 милиони луѓе од целиот свет. Поголемиот дел од овој број на пациенти успешно излекувани од болеста, а некои не се ни свесни дека тие се носители на инфекцијата и болеста постепено се претвора во хронична фаза.

Времетраењето на животот на пациентот е директно поврзана со присуство на следниве фактори:

 1. Кои генетскиот тип C хепатитис беше откриен во анализа на клинички крв.
 2. Што се однесува до позитивен одговор на клетките на црниот дроб за ефектите на интерферон алфа време на третманот.
 3. Каков вид на начин на живот е болен, без разлика дали со злоупотреба на алкохол.
 4. Колку долго пред лицето боледува од вирусно заболување на црниот дроб.
 5. Каков вид на лекови се користат за лекување на болеста.

Секој случај на болеста, и нејзиниот понатамошен третман - е многу индивидуална процес кој не може да се предвиди со 100% веројатност. Во просек, луѓето со хепатит Ц, ако се држиме до диета, согласно со препораките на присутните лекар, постабилна живо 10-15 години без да се соочуваат со сериозни здравствени компликации. Пациентите кои злоупотребуваат алкохол и масна храна, по 5-8 години по поставувањето на дијагнозата на хроничен хепатитис Ц на црниот дроб распаѓање (цироза) со понатамошно почетокот на смрт.

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *