Како да го вклучите бранител windose 7

Автор: | 2018/08/23

Добредојдовте пријатели! Додека пишувате во врска со Microsoft за безбедност Essentials тетеравеше врз Defender Windows 7. Јас разбирам дека ништо за него не знам и решив да напишам една статија да појасни за себе она што е потребно за бранител на Windows 7 и кога треба да се користи.

Како можам да овозможи и оневозможи на Windows 7 Defender

VoynyVozmite знамето на улогата на командант. Пресече непријатели и го освои светот! Exe.ruSkryt реклами

Кога Windows 7 не е инсталиран антивирусен софтвер - започнува бранител (Windows Defender). Последните штити само против шпионски софтвер. Тоа е, од тројанци. Вируси треба да се инсталира нешто екстра. Ова потсетува на Windows преку Центарот за поддршка

Центар за поддршка на Windows 7

Се кандидира и да се види дали работи бранител може да се бара во старт менито

Лансирањето на Windows 7 Defender

Главниот прозорец Windows Defender 7 е прикажано на сликата подолу

Windows Defender главниот прозорец 7

Ако Windows Defender, не работи, можеби ќе треба рачно да го стартувате сервис на истото име. Само за пребарување во старт менито, работи на комунални услуги "Услуги"

Комунални услуги сервис за пребарување од Start менито

Најди услугата , Windows Defender , а потоа со двоен клик на неа. Во вид подигнување од опаѓачкото мени, изберете Automatic (Одложен Старт) , а потоа кликнете на копчето " Start "

Испратена Windows Defender

После тоа, ние немаме проблем да работи на Windows Defender. Ако услугата не почне поради некоја причина, јас ќе се провери вашиот компјутер за вируси во две различни услуги (како на пример Kaspersky и Dr.Web Cureit). Тогаш јас ќе се провери на тројанци од страна на користење на MBAM. Се рестартира и се обиде да започне на услугата. Ако резултатот е негативен, тогаш помина враќање на системот на датотеки. Ако сега резултатот е негативен, тоа ќе се смета за инсталирате на понатамошно на оперативниот систем.

Да се ​​надеваме дека вклучувањето и лансирањето на Windows Defender полесно помине.

Како да го оневозможите Windows Defender

Ако инсталирате Microsoft за безбедност Essentials, бранителот ќе се исклучи себе.

Тоа ќе биде интересно:   ШТО Zhorik Revazova со рака

Windows Defender е исклучен
Покрај тоа, ако кликнете на ssylochku "Кликнете тука ...", ќе се заменат

Windows Defender услуга е запрен
Обид да се започне на услугата рачно, како и да успее

Windows Defender услугата е стартувани и стопирани

Кој е инсталиран Microsoft за безбедност Essentials целосно исклучување на бранител. Можеби анти-вирусен софтвер од други производители се прави истото.

Ако немате инсталирано антивирус и сакате да се "трошат криумчарење", можете да го исклучите бранителот може да го запре во служба на истото име. Во овој случај, Windows Defender главниот прозорец е во форма

Оневозможи Windows Defender

Оневозможи Windows Defender 7 може да се конфигурира. Хит на врвот на програмата и параметри

Програми и подесувања на Windows 7 Defender

Изберете дел Администратор и отстранат знакот проверка се користи оваа програма . Кликнете на дното на Зачувај и Windows Defender ќе биде исклучен.

Исклучување на Windows 7 Defender
Тоа е како може да се овозможи и оневозможи Windows Defender 7.

Поставување и проверка на компјутер

Конфигурирање на Windows 7 Defender

Поставки се речиси иста како онаа на Microsoft за безбедност Essentials. По дифолт, бранителот има брзо скенирање секој ден во 02:00. Распоред може да се конфигурира или исклучите целосно во делот автоматска проверка . Како да дојдеме до овој дел може да биде преку Програмата> Опции

Defender Windows 7 автоматски да се провери

Мислам дека тоа е корисно да се воспостави функционирам "Проверете дали има ажурирани дефиниции пред скенирање". Во овој случај, секогаш ќе има сегашната рамка или дефиниција на шпионски софтвер.

Под Стандардна активности изложени "Избриши" за High "критична" нивото на закана. Руската верзија е веројатно постои грешка.

Бранител на Windows 7 активности стандардно

Како што го разбирам, ако ја напушти "Препорачани акции врз основа на одредени" дека Windows 7 Defender ќе работи според програмата поставени од страна на инвеститорот и како резултат на дефиниции.

Во " заштита во реално време " да ја исклучите оваа заштита. Мислам дека во овој случај, Windows Defender, не ќе консумираат сите ресурси, како што ќе престане да го следат вашиот систем.

7 Windows Defender заштита во реално време

Оваа функција може да се користи, уште еднаш, да се "прошверцува шверцот", или да се намали товарот на вашиот компјутер. Ќе биде и тема кога слаб систем (стар netbook на пример).

заштита во реално време може да биде делумно исклучен. На пример, за да се оневозможи проверка на преземените датотеки и прилози (важно ако ви треба за да испратите слика на n-gagabayt). Може да го оневозможите скенирање на извршна програми од вашиот компјутер. Во овој случај, единствената надеж за прелистувач (Гугл Хром на пример понекогаш го блокира преземањето потенцијално опасни датотеки), на firewall-от, исто така познат како заштитен ѕид, инсталација на систем Windows Update, кој се затвора многу безбедносни дупки и UAC.

Тоа ќе биде интересно:   пумпа со фитнес ШТО Е

Со исклучок на датотеки, папки и типови на датотеки како што се е јасно. Ако бранителот погрешно реагира на познат безбеден датотека, а потоа можете да го додадете на исклучоци.

На детали, како и за безбедност Essentials на Microsoft, се инсталира проверка за да се провери на USB-уреди за да се провери назад поврзани флеш дискови, надворешни хард дискови и други медиуми за чување.

поставки за Windows 7 бранител во детали

Во администратор да го исклучите бранител целосно и им овозможи на списанието да се покаже сите корисници. Ако компјутерот има повеќе корисници, може да им се дозволи да се види дека Windows Defender откриени 7.

Windows 7 Defender Settings Manager

Со сите поставки.

Надградба од Windows 7 Defender

Ако сакате да се, на пример, да се спроведе целосно скенирање на вашиот компјутер, тогаш пожелно е да се провери за ажурирања. Ова може да се направи со кликнување на стрелката надолу до иконата за помош, а потоа одберете Провери за надградби

Се проверува за ажурирања

списание

Во списанието можете да видите дека бранителот го направи со откриените објекти.

Бранител списание Windows 7

Има линкови за да ги видите дозволи за објекти и предмети фатени во карантин.

Microsoft SpyNet

Во делот за историја, можете да се приклучат на Microsoft SpyNet заедница. Тоа е, ако вашиот компјутер значела непознати spyware и ќе бидете поврзани со Microsoft SpyNet, информации од вашиот компјутер за да појдете до Microsoft. Таму тие работеле за и да се најде "противотров". Тогаш ова "противотров" на новите дефиниции ќе се симне во Windows Defender 7 на сите компјутери во светот и е шпионски софтвер ќе бидат избришани.

Може да се приклучат како обичен член или како искусен член . Во вториот случај, податоците од вашиот компјутер ќе се пренесува повеќе и, како што го разбирам, ефикасноста на наоѓање на противотров ќе биде повисока.

Приклучи се на Microsoft SpyNet заедница

Се приклучат на Microsoft SpyNet заедница што е можно повеќе во делот на "Програми"

Програма - Microsoft SpyNet

Избрав на пристапување, како искусен партија или се прошири учеството на програмата.

Тоа ќе биде интересно:   RT за формирање на забен камен

Скенирате вашиот компјутер

Пред инспекција desirably ажурирани. За да извршите брзо проверка само кликнете Check . Ако на компјутерот почна да работи не е стабилна, препорачливо е да се изврши целосна скенирање. Рок можно е да го отворите менито на правото на копчето Тестирај.

Скенирате вашиот компјутер

Пример тест се користи за скенирање на индивидуалните папки или надворешни уреди. Кликнете Изберете да изберете одделни дискови или директориуми (директориуми), а потоа Проверете Сега

прилагодувањата за скенирање
За конфигурирање и користење на тоа.

Како да се игра одбранбен во Windows 7 преку регистарот

Овој начин за споделување на Денот на вљубените во коментари на овој член. Ви благодарам, Валентин.

  1. Ние помине во филијала на регистар: HKEY_LOCAL_MACHINE Софтвер \\ \\ \\ политики Мајкрософт \\ Windows Defender, на клучните DisableAntiSpyware, и промена на вредност (1) до (0).
  2. Се рестартира вашиот компјутер и да уживате, "Windows Defender» функционира.

заклучок

Во овој напис, ние разбираме дека ова бранител на Windows 7. Ова не е полноправна членка на антивирус решение и единствената заштита против spyware и други потенцијално опасни софтвер. Тоа е, заштита од тројанци. Јас ќе го користи на многу стар компјутер (на пример, на дедо лаптоп), како бранител бара помалку ресурси од полноправно антивирус. Дедо, јас комуницирам само со Skype и гледање фотографии. Тоа е, веројатноста за инфекција е минимална. Јас би бил среќен ако Споделете го вашето мислење за употребата на Windows Defender. Патем Windows 8 програмери се откажа од Microsoft за безбедност Essentials и сите негови функционалност пресели во Windows Defender, 8, кои, исто така, доаѓа со оперативниот систем. Се прашувам што ќе се случи во Windows 10?

Ви благодариме за споделување на статии на социјалните мрежи. Сите најдобри!

Со почит, Антон Dyachenko

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *