Што да сторите ако earache во домот на детето

Автор: | 2018/08/25

Детето има воспаление на увото: што да правиме
Детето има воспаление на увото: што да правиме

Детски уши (и поконкретно - на Евстахиевата туба) се поставени во таков начин што многу надворешни фактори може да предизвика повреда на тендерот и лесно ранливи орган. Тоа е поради оваа причина дека многу родители не знаат од прва рака за слични проблеми кои се јавуваат во 75% од сите деца на возраст од 3-yoh години.

Шарп, сосема неочекувано, често се случува во текот на ноќта или доцна во болка вечерта уво спречува спиењето, се загрижени и обезбедува многу страдање. Неподнослива за сето тоа, но што ако детето има воспаление на увото, види и посети на лекар во овој момент тоа е невозможно? Како да им помогне на трошките да го смири? Прво што треба да се анализира ситуацијата и да го разбере она што причините може да предизвика оваа болка.

можни причини

Дознајте зошто детето има болка во увото, и родителите може да го поседувате. За да го направите ова, ние мора да се запамети дека детето го прави во последните денови (причини може да биде надворешни фактори), како и она што тој бил болен за минатата недела (болката може да биде резултат на болни болест). Утврдување на причината ќе ви помогнат во иднина да назначи соодветен третман и да придонесе за брзо закрепнување. Најчестите фактори кои предизвикуваат болка во увото кај децата се:

екстериерот:

 • пливање ако водата е во уво, особено често тоа се случува, ако тоа беше студен или валкани;
 • внесување на странски тело;
 • уво траума (модринка, гори, Стинг, пукна ушното тапанче и така натаму.);
 • формирање на голем церумен во ушниот канал;
 • одење во ветровито време без капа.

 • најчестата причина за болка во увото кај децата е воспаление на средното уво: тоа може да биде просек - е воспаление што е карактеристика на средното уво, тоа е најверојатно да се случи како последица на rhinopharyngitis (мукозните грлото и носот); или надворешното - воспаление на надворешниот ушен канал, кој може да се развие по furuncle или рана во ушниот канал;
 • otomycosis (габа);
 • evstahiit - воспаление на Евстахиевата туба;
 • вирусна инфекција;
 • nedolechennaya настинка или поголемиот дел од својот почеток;
 • Некои болести се случи, така што болката може да даде уво е заушки, синузитис, тонзилитис или стоматолошки проблеми;
 • лезија на аудитивни нерв;
 • неопластични процеси;
 • патологија различни соседните органи (мозокот, очите, носот, грлото, вратот, и околните садови);
 • висок крвен притисок и интракранијален, церебралната циркулација и хипотензија.

Родителите треба да се обидете да дознаете дали детето има болка во увото, кој од овие фактори може да предизвика неудобност. Ако тоа е одредени тешкотии, тоа е потребно да се знае она што симптомите на повеќе, но болката е придружена од страна на еден или друг уво болест кај децата. Тие ќе ви помогнат да попрецизно дијагностицирање на патологија и во согласност со тоа дете ги имаат потребните медицинска нега за доаѓањето на лекар, да се олесни неговата состојба.

Овој проблем се јавува бидејќи дури и најобичните постапка може да биде, како што се капење. Во ова прашање многу сериозно треба да пристапи кон избор на перење козметика. Првиот чекор е да пребарувате на шампон.

Потребно е веднаш да се откаже од производот, што е содржината на натриум лаурил / LaurethSulfate, Коко сулфат, сите видови на PEG, МЕА, ДЕА, чај, силикони, парабени, бои. Овие хемиски адитиви постојано напишано во научните статии. Кога капење, овие супстанции преку кожата во крвта и се акумулира во органите, а со тоа предизвикува многу сериозни болести, па дури и рак. Кога се инјектира во тендерската ушите на децата, може да предизвика иритација.

Многу мајки се пишува нашата канцеларија, тие не може да го најде вистинскиот перење козметика, побара совет, како и воопшто, на полиците се полни со хемија, не се наменети за безбедна употреба. Единствената компанија што може да ве советува - тоа Mulsan Козметика, производителот сосема безбеден козметика.

Тоа ќе биде интересно:   Како да направите торта во кригла

Оваа компанија беше откриена на победникот и за рејтингот на природна козметика. За оние кои сакаат да ги заштитат своите семејства од ниско-квалитетни производи, препорачуваме официјален онлајн продавница mulsan.ru. Грижете се за вашето здравје, и да внимаваат при изборот на козметика.

симптоматологија

Ако вашето дете се жали дека неговото уво боли, треба да се види внимателно во текот на неговата состојба и инспекциски надзор над акустично школка. Понекогаш тоа им помага да се повеќе точно да се утврди што се случило со ушите на бебето навистина. Значи, она што е основно испитување, кои можат да направат родителите дома.

 1. Испита уво на бебето. Можеби тоа ќе биде доволно само да нежно отстранување на туѓо тело од него, ако тоа е плитко. За да го направите ова, се навалите главата на детето надолу увото на пациентот. Тоа е невозможно во овој случај да се користи било памук брисеви или пинцета: бидејќи може да им помогнам на туѓо тело уште повеќе.
 2. Кликнете на tragus - т.н. 'рскавичните надворешниот ушен канал во предниот дел на проекција: ако детето реагира на вашата акција тивко, најверојатно, на проблемот - во други органи и болка ова место дава само.
 3. Помошник станува термометар. Ако детето има воспаление на увото, а температурата се зголеми, ние мора да биде некој вид на воспалителен процес -. Отитис, evstahiit, итн Во овој случај, пред пристигнувањето на лекар само може да даде антипиретик и во мали дози, соодветни на возраста на бебето.
 4. Ако детето има болка во увото без треска, причина за заболувања може да биде било каков надворешен фактор или проблеми на крвниот притисок. Па тоа не е надвор од местото на мерење, ако родителите имаат такви вештини.
 5. Понекогаш тоа може да оди гној, кои укажуваат на инфекција.
 6. Ако детето има уво оток стана сина боја - тоа може да биде убод од инсект или едноставно модрина.
 7. Чешање покажува габична инфекција.
 8. Многу често, ако детето тешко повреден на уво, што е непостојана и плаче дури и извици, одбива да јаде, не можам да спијам. Родителите треба во овој случај да бидат трпеливи, даде на вашето дете болка знаците и да се обезбеди прва помош, пред посетите на пристигнување или лекар.

Ова симптоматологија е потребно за да дознаете во прашање на минути, како станица за да се измачува на детето што е можно поскоро. Уво болка во нејзината моќ се исти само од страна на заб, па продолжи со првата и бара таков не може да се користи. Родителите треба да знаете како може да им помогне на своите деца дома, ако тој има уво беше болен.

прва помош

уво на детето боли: прва помош дома
уво на детето боли: прва помош дома

Само вашиот доктор по испитувањето може да се каже со сигурност, отколку да се третираат на бебето ако има болка во увото. Но, постојат ситуации кога пред заштеда на совети се уште треба да се преживее. И тука е важно да секој родител да знаете како да се обезбеди прва помош кога болката во ушите на дете, кој се јавува многу често доцна во вечерните часови, па дури и во текот на ноќта. Мал водич за да помогне да се справат со паника и олеснување на неподнослива болка на прием на лекар.

 1. Јавете се на локален лекар, па дури и на бригадата "прва помош".
 2. Пред нивното пристигнување, им даде на вашето дете било лекови за болка, имајќи ја предвид неговата или нејзината возраст. Особено ако детето има уво болка во текот на ноќта, а не може да спие, а лекарот не имаат можност да ги посетат порано наутро.
 3. Направете алкохол компресира на уво, првиот слој - импрегнирана газа алкохол, која има отвор за увото; вториот - целофан со истиот исечок; третиот - за да се загрее, е топол шал дека завиткани главата.
 4. Ако детето има висока температура и болки во увото, може да даде антипиретик, но само ако ситуацијата е критична и на друг начин се олесни состојбата на бебето не е добиен. Може да се обидете да се накваси на памук во топли борна киселина и затвори нејзиното уво дека боли. Нека пие повеќе обична вода.
 5. Ако имате овој тип на ситуација не е невообичаено - тоа е можно да се користи капки за уво, кои претходно беа пропишани со детето на лекар (на пример, често се пропишани "Otipaks", "otinum" или "Anauran").
Тоа ќе биде интересно:   Како рози се изолирани за зимата во средината шумата

Тоа е се што може да се направи на лекар веднаш. Се разбира, тоа е многу важно за родителите во таква ситуација - Смири се, бидете трпеливи и да не паника, дури и ако пред - непроспиени ноќе со болно дете. Да не се подигне својот глас, тргни ги рацете, нишалка, обидете се да се направи малку неговата желба. Направи сè, така што тој може барем за некое време да заборавите за нивната болка. По посетата на лекар тоа ќе биде многу полесно, бидејќи тоа ќе се даде третман.

Како и што се третираат

Во болницата, бебето ќе ја испита, да се идентификува вистинската причина за болка во увото и организира соодветен третман. Оние родители кои имаат деца кои често се наштети на ушите, знаеме дека заедно со терапија со лекови специјалисти често се препорачува да се користи народни лекови. Со правилно користење на нив, може да го забрза закрепнувањето на детето и да се избегнат понатамошни компликации.

лекови

1. антибиотици (пеницилин инјекција) за 7-10 дена пропишани за инфекции, воспаленија. По откажувањето на ваква терапија може да предизвика менингитис отитис медиа, мастоидитис мозочен апсцес.

2. уво капки:

 • " Otipaks " - се доделени со воспаление на средното уво како аналгетик и анти-инфламаторни лекови се состои од лидокаин, кои често предизвикува алергиски реакции кај деца;
 • " Otofa " - се користи за лекување на акутни заболувања на средното уво, обезбедува моќен антибиотик рифампицин;
 • " Garazon " - лек со анти-воспалителни и антибактериски ефект;
 • " Otinum " - тоа има анти-воспалителни и аналгетски својства, е контраиндициран кај деца под 1 година;
 • " Sofradeks " - моќен антибиотик;
 • " Ремо-Wachs " - е индициран за отстранување на церумен.

3. обработка на течен парафин или хидроген пероксид произведени кога отстранување на дете од церумен уво.

4. за перење на ушниот канал е индициран за габични инфекции. Исто така се користи за дезинфекција на маст Wisniewski, водород пероксид, и бор орев масло.

народни лекови

Најефективен рецепти дома:

 1. Бадем или масло од кикирики загреана на топла состојба, капе 1 капка три пати на ден во погодените уво.
 2. Сецкани сува камилица (1 лажичка) Истурете топла вода (1 чаша), покријте, оставете додека инфузија нема топло. Вирус. Наводнување нежно болно уво двапати на ден. Особено ова народни лек работи добро во гноен секрет, отитис и други воспаленија.
 3. Разредете мед со вода во еднакви пропорции, донесе до вриење, се намали тенки, но парче од цвекло, се готви за половина час. Нека се излади, заврши во cheesecloth и се однесуваат на уво дека боли. Таквите лапа варено цвекло во мед помага да се забрза наплата во скоро било која болест.
 4. Свежо маточина (гранка) Истурете топла вода (1 чаша), покријте, оставете додека инфузија нема топло. Вирус. Наводнување нежно болно уво двапати на ден. Инфузија на маточина исто така може да се даде на детето во себе, како чај, но само ако тоа не се алергични на него.
 5. Измешајте мед и прополис тинктура алкохол во еднакви пропорции. Капе во форма на топлина 1 капка три пати на ден во погодените уво.
Тоа ќе биде интересно:   Како се справи во внатрешноста на ВК на девојката

Од народни лекови треба да бидат крајно внимателни и да не ги користат по совет на баби, соседи: само на рецепт. Во спротивно, може да предизвика развој на компликации како што се глувост, болести на тапанчето, губење на слухот. За да се избегне нив, тоа е многу полесно да се запамети за превентивни мерки, наместо да донесе предметот до неподнослива болка.

Заштита на деца ушите: бидете сигурни дека тие не падне нешто, да ги задржи вашите трошки главата секогаш топло, да се зајакне нивниот имунитет било инфекција не е импресионирана од мало тело. Единствениот начин на кој може да се добие за среќен 25% од децата кои не знаат што е болка во ушите.

Earache детето без треска, прва ДЕТЕТО

(Гласови: 50, просек: 2.92 од 5)

Earache детето
Earache детето

Родителите на повеќе од 70% од децата на возраст од 0 до 5 години, се соочи со таков проблем, кога боли уво на детето без температура или со зголемување на истите. И добро, ако таков напад се случи во работните денови, кога ќе може веднаш да се јавите на вашиот лекар или го нарекуваат дома.

Но, во некои случаи, сè се случува многу лошо време: во времето на одмор во земјата или во селото, за време на викендите, во текот на ноќта, кога не постои можност на детето веднаш се оди на лекар и да се третираат. Некои родители се изгубени, ако детето има уво болка во текот на ноќта. Што да направите во овој случај, како да се ослободат нивните страдања и да живеат до заштеда на специјалист совети?

Причините за појава на болка во ушите

Пред да почнете да се само-лекувам (кој, патем, ќе биде подобро да се вклучат во) и да почне да се направи нешто за ублажување на состојбата на трошките, што треба да дознаам што предизвика болка, што е причината.

Може да има неколку причини:

 • Траума или убод од инсект. Тие обично се карактеризираат со синило и отекување на очите.
 • Присуството на странски објект во ушниот канал. Мали деца може да се држи во увото некои мали играчка или мушка.
 • Контакт со вода за време на капење. Ова може да се случи и во природата и во домот, и по посетата на базен.
 • Образование церумен кога ушите на детето не се исчистени.
 • Отитис медиа - најчеста болест која е последица на продолжен настинка или други настинки. Ова е најчестата причина за уво дека боли дете на возраст од 5 години.
 • Габата во уво. Тој, исто така, обично е придружена со тешка чешање.
 • Вирусна инфекција. Таа е придружена не само со болка во увото, но, исто така, зголемување на температурата, и исцедок од уво со непријатен мирис.
 • Неопластични процеси.
 • Зголемен крвен притисок и интракранијален или, обратно, хипотензија. Во овој случај, температурата не се зголеми, но за мерење на притисокот на бебето има смисла.
 • Лезиите соседните органи (вратот, назофаринксот, око, мозокот).
 • уво болка може да се случи како ехо со болка од различна природа, како што се забоболка, свиња, ангина, итн

Во прилог на овие причини за болки во увото кај децата може да биде поврзан со анатомски карактеристики телото на детето, како и генетските предиспозиции. Ако мама или тато како дете често се соочуваат со проблемот на воспаление на средното уво, тогаш детето е поверојатно да бидат подложни на истата болест.

И не се потцени улогата на топол капи, особено во ветровито и студено време. Уво може само "надува", како што велат тие.

на содржината ↑

Отитис медиа - најчеста причина за болка

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *